En iyi Antivirüs Programları

Antivirüs Programını Nasıl Seçmeli?

Bu Konuda söylenecek çok fazla şey olmasına karşın sizlere balık vermek yerine balık tutmayı öğretmeyi hedefliyoruz. Bu çerçevede en iyi antivirüs programının seçimini sizin yapabileceğiniz hakkında bilgiler vermek istiyoruz.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

- Öncelikle bizim için en önemli nokta Antivirüs programının sertifikasının olup olmadığıdır. Bu konuda dikkat etmeniz gereken logo aşağıdadır.

Sertifika

- Diğer bir konu Antivirüs programının Motorunun(engine) hangi konularda koruma sağlayabildiğinin bilinmesidir. Bazı antivirüs programları anlık mesajlaşma protokollerinde, sıkıştırılmış dosya taramasında ve İnternet Explorer Scriptlerinde koruma sağlayamamaktadır. Bu antivirüs programının güvenilir olmadığını gösteren bir durumdur.

-Güncelleme sıklığı ve güncelleme alternatifleri de çok önemli bir konudur. Eğer antivirüs firması programını sıklıkla güncellemiyorsa bu durum güncel virüslere yakalanma riskini artırır. Ayrıca güncellemelerin internetten anlık download yanında dosya olarak çekilebilmesi ve istenildiğinde offline olarak yüklenebilmesi gerekmektedir.

- Sistem kaynaklarının kullanımı son dönemde kullanıcıların çok dikkat ettiği diğer bir konudur. Antivirüs programınız iyi koruma sağlamasına karşılık bilgisayarı kullanılamayacak kadar fazla yavaşlatıyor veya sürekli kullanıcı hareketi onayı isteyen sorular soruyorsa bu durum belli zaman sonra çok can sıkıcı olabilir. Örnek olarak Symantec Norton Antivirüs Programının son sürümündeki başarısız sistem kaynağı kullanımı ve sıkca sordugu onay soruları bir çok kullanıcıyı zor durumda bırakmıştır.

- Dil desteği programı kullanırken en çok yardımcınız olacak konudur. Programın Türkçe desteğinin olmasına dikkat ediniz.

Tavisyeniz Var mı?

Son olarak kafası karışan kullanıcılara test edip beğendiğimiz antivirüs programlarının listesini sunuyoruz. Ancak unutmayınız en iyi deneyim sizin bilgileriniz doğrultusunda test etmenizdir. Ayrıca programı kullanım şekliniz de antivirüs programının başarısını etkileyen bir durumdur.

Ücretsiz

Avast Antivirus Home Edition – En İyi Ücretsiz Antivirüs Programı

Ücretli

Avast Antivirus Professional Edition – Minumum Sistem Kaynağı Kullanımı, günlük update, kapsamlı motor(engine) taraması, Türkçe arayüzü ile En iyi Ücretli Antivirüs Programı

Bu programın %100 Türkçe versiyonu satın almak için Avast Lisans sitesini kullanabilirsiniz.

Nod32 – Hızlı tarama, Orta Düzey Sistem Kaynağı Kullanımı

Kaspersky – Geniş Tanıma Kapasitesi, Yüksek Düzey Sistem Kaynağı Kullanımı

Son zamanlardaki kullanıcı yorumlarından gördüğümüz kadarıyla Norton Antivirüs programı güvenilir bir antivirüs programı olmasının yanı sıra kullanıcı bilgiayarlarını çok yorması nedeniyle çok gözden düşmüş durumda.

Sanıyoruz bu yazımızda en iyi antivirüs programı hangisi? sorusuna biraz da olsa cevap olabildik. Daha fazla detay için sitemizdeki güvenlik haberlerini takip edebilirsiniz.